کسب و کار

درباره اولین جذب سرمایه ژاکت

وقتی که خبر جذب سرمایه ۱.۵ میلیاردی ژاکت منتشر شد با کلی سوال اطرافیان و به صورت حضوری و تلفنی و از طریق شبکه های اجتماعی روبرو شدم:

 • چه وقتی عجیبی سرمایه گرفتی؟
 • مگه خودت روی خودت سرمایه گذاری نمیکردی؟
 • واقعا شما گیر این ۱.۵ میلیارد بودید؟
 • تو این وضعیت کی حاضر شده سرمایه گذاری کنه؟

جذب سرمایه گذار به معنی تمام شدن راه یا دستیابی به موفقیت نیست. سرمایه گذاری یعنی:
یک تعهد دو طرفه بین سرمایه گذار و سرمایه پذیر

چرا برای ژاکت سرمایه جذب کردیم؟

ما از زمستان ۹۶ پروژه نسخه جدید ژاکت را با تغییر قالب سیستم کنونی که بر پایه وردپرس و ووکامرس بود شروع کردیم و تصمیم گرفتیم دسته های گرافیک و عکس ژاکت را نیز همزمان با رونمایی قالب جدید افتتاح نماییم کمی که پیش رفتیم و افزایش حجم خریدها مخصوصا در جشنواره های ساخت ایران و عید نوروز و محاسبات بسیار زیادی که به وردپرس و ووکامرس تحمیل کرده بودیم ما را به این فکر برد که نسخه جدید را بر روی سیستم اختصاصی (که از پایه برنامه نویسی میشود) پیاده سازی نماییم

با چندین برنامه نویس از سایت های بزرگ و زیر ۵۰ ایران و مدرس‌های برنامه نویسی صحبت کردیم، بهمون پیشنهاد از ASP دادند تا Python تا اینکه به یک نکته مهم رسیدیم و آن ها اینکه:
هیچکس (حتی بیل گیتس) نمیتواند بگوید که یک زبان برنامه نویسی خاص، بهترین زبان دنیاست. بهترین زبان برای هر استارتاپ زبانی است که توسعه دهنده آن به صورت لوکال در آن کشور وجود داشته باشد و امکان تیم سازی برای توسعه آن پلتفرم تحت آن زبان وجود داشته باشد.
و این شد که PHP را به عنوان Backend انتخاب کردیم ^_^

وقتی بنای کار به سیستم اختصاصی شد شروع به ساخت تیم برنامه نویسی مورد نیاز نمودیم و در عین ناباوری هم تیم به خوبی آماده شد و فقط ماند حقوق ماهیانه تیم برنامه نویسی که بر روی پروژه جدید کار میکردند. 

سرمایه ژاکت در چه راهی خرج میشود؟

قبل از راه اندازی استارتاپ و یادگیری اصول آن فکر میکردم هرکسی سرمایه جذب میکند یا سرمایه گذار میگیرد فردا یک بنز میخرد با یک ویلا در شمال! ولی اصلا اینطور نیست حداقل من که متوجه شدم پول سرمایه گذار را آدم خیلی دست به عصا تر خرج میکند تا پول خودمان.

۱- برای توسعه پلتفرم

یکی از مهمترین خرج هایی که نیاز به سرمایه گذاری دارد همان تیم توسعه‌ای است که در بالا به آن اشاره کردیم. اعم از افرادی که برای توسعه در حال زحمت کشیدن هستند و ابزارها و چیزهایی که برای توسعه بیشتر نیروی انسانی به آن در تیم نیاز داریم مانند تجهیزات و فضای کار و …

۲- برای فرهنگ سازی و مارکتینگ

چون میخواهیم با پلتفرم جدید، دسته های تازه ای مانند گرافیک عکس و… را رونمایی نماییم، هزینه هایی برای فرهنگ سازی و تبلیغات و .. داریم که این هزینه ها هم برای ژاکتی که شدیدا درگیر توسعه و در نسخه جدید اول راه است واقعا سنگین است.

سرمایه گذار سنتی یا اکوسیستمی؟

سال گذشته که اصلا نیازی به سرمایه و سرمایه گذار نداشتیم و خیلی ریز داشتیم کسب و کارمان را توسعه میدادیم یک سرمایه گذار سنتی به دفتر ما آمد و یک عدد عالی برای خرید سهام ژاکت پیشنهاد داد. آن پیشنهاد که به نتیجه نرسید ما را به فکر فروبرد. 

سپس با تحقیقاتی که انجام دادیم متوجه شدیم که دو نوع سرمایه گذار داریم: یکی سنتی و دیگری اکوسیستمی، که هرکدام مزایا و معایب خودشان را داشتند.

سرمایه گذار سنتی معمولا مبالغ بیشتری پرداخت میکنند اما تصویر دقیقی از نوع سرمایه گذاری خود ندارند و میخواهند مانند بقیه کسب و کارهای سنتی سر سال به سود برسند و …

سرمایه گذار اکوسیستمی چون تجربه مشارکت به استارتاپ ها را داشته است خیلی کمتر و البته دقیقتر پرداخت میکند ولی کاملا همدل استارتاپ هستند و دقیقا میدانند که استارتاپ باید به چه نقاطی برسد.

انتخاب ما سرمایه گذار اکوسیستمی بود و واقعا بیشتر از پول به دنبال پشتوانه و اعتماد و همدلی بودیم که خداروشکر انجام شد.

توصیه من به شما برای جذب سرمایه چیست؟

 • اصلا تلاش نکنید که ارزش خود را بیشتر یا کمتر از چیزی که هست قراردهید. اگر کنجکاو هستید که ارزش یک استارتاپ چگونه محاسبه میشود حتما کتاب جناب فرحی به نام ارزش گذاری استارتاپ‌ها را بخوانید.
 • برای ورود به این وادی حتما از مشاوران مطمئن استفاده کنید که شخصا از آقای زیودار و اقای خلیلی (که در این مسیر ما را کمک کردند) تشکر میکنم.

پ.ن: این اولین نوشته من توسط گوتنبرگ وردپرس است.

اگر سوالی یا شما هم تجربیات موفق و شکست خورده‌ای در مورد سرمایه گذاری روی دارید در کامنت های همین پست میتوانید بپرسید.

 

نظرها (5)

 1. محمد نوری آشتیانی از بیمه جو
  مرداد ۱۴, ۱۳۹۷

  سلام
  ذهنیتی که از شما دارم این هست که به جوانب این حرکت فکر کرده اید
  امیدوارم در ادامه این راه موفق باشید و بدرخشید جناب حاجی محمدی ، استاد عزیز من
  سلامت و پایدار باشید

 2. صادق افشاري
  مرداد ۱۴, ۱۳۹۷

  درود، بسيار عالي و خوش يمن، موفق تر باشيد

 3. داود
  مرداد ۱۴, ۱۳۹۷

  سرمایه گذار سنتی درواقع سپرده گذاری میکنه تا به سود برسه اما اکوسیستمی میخواد هم خودش و هم سرمایه اش رو ارتقا بده.اما دقیقا کی و چطوری باید سرمایه گذار جذب کرد؟یعنی چطوری میتونیم حدس بزنیم کسب و کارمون نیاز به جذب سرمایه داره؟

  1. علی حاجی محمدی
   مرداد ۱۵, ۱۳۹۷

   بستگی به نوع کار و مقدار سرمایه خودتون داره اگه فرصت بشه یک مقاله در مورد مراحل جذب سرمایه براتون میذارم شما باید انتخاب کنی که ۲۰٪ سهام شرکتتو میخوای ۲۰ میلیون بفروشی یا ۲۰۰ میلیون؟ اگه میخوای ۲۰۰ میلیون بفروشی پس باید در مرحله اول باید ۲۰ میلیون و خودت از جیب خودت سرمایه گذاری کرده باشی

 4. علی
  مرداد ۱۵, ۱۳۹۷

  سلام
  جهت خرید سهام و همکاری جهت توسعه مجموعه ها آماده همکاری کامل هستم
  در صورت تمایل ایمیل بزنید.
  دکتر

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید